R. Sulík: Dlh Slovenska rastie pre rozkrádanie terajšej vlády

19.09.2013 Bratislava

Bratislava 18. septembra (TASR) – Verejný dlh Slovenska vlani dosiahol najvyššiu úroveň v histórii, keď dosiahol 52,1 % hrubého domáceho produktu (HDP) a terajšia vláda doteraz podľa predsedu opozičnej strany Sloboda a Solidarita (SaS) Richarda Sulíka nepredstavila dostatočné opatrenia na jeho zníženie. Práve naopak, vláda podľa Sulíka rozdávaním, rozkrádaním a stratovými štátnymi podnikmi naďalej prispieva k zvyšovaniu verejného dlhu Slovenska.

"Správa Rady pre rozpočtovú zodpovednosť (RRZ) konštatuje, že vlani sme dosiahli najvyšší historický dlh 52,1 % HDP, a to ešte v roku 2008 bol na úrovni 27 % HDP. Toto je rekordne rýchle zadlžovanie," vyhlásil Sulík v rámci rozpravy k predloženej správe RRZ o plnení pravidiel rozpočtovej zodpovednosti a rozpočtovej transparentnosti za rok 2012.

Podľa Sulíka tvorcovia tejto správy skonštatovali, že navrhované opatrenia na zníženie dlhu ministerstvom financií, boli málo špecifikované. Podľa Sulíka v tejto oblasti však mal byť použitý drsnejší slovník. "Rada v správe píše, že navrhované opatrenia na zníženie dlhu boli málo špecifikované. To je síce pravda, ale to je mimoriadne lichotivé. Tam malo byť napísané, že navrhované opatrenia na zníženie dlhu boli čisté bláboly v zmysle chceme svetový mier. Preto by som ocenil, keby sa rada k tejto problematike postavila jasnejšie," povedal Sulík.

Za zvýšením dlhu podľa neho stojí nezodpovedný prístup terajšej vlády aj pri zostavovaní rozpočtu. "Aj tento rok už muselo byť niekoľko odhadov, či už rastu HDP alebo výberu daní. Ja si pamätám, keď som bol poradcom Jána Počiatka aj Ivana Mikloša. Mikloš najlepšie vie o mojich výhradách voči nemu, ale jemu čísla sedeli. Nikdy nespravil to, že padali dôležité rozhodnutia vo fajčiarni ako za Jána Počiatka. Toto je ten nezodpovedný prístup, a preto má vaša vláda historicky najvyšší dlh," vyčítal vláde počas rozpravy Sulík s tým, že síce žiadna z predchádzajúcich vlád nemala rozpočtové prebytky, ale počas pravicovej vlády verejný dlh klesal.

Najviac sa vlani pod rast dlhu podľa zdôvodnení rezortu financií podpísal deficit štátneho rozpočtu, doplnenie hotovostnej rezervy štátu pôžičkami na finančných trhoch, ako aj účasť Slovenska v dočasnom aj trvalom eurovale. Detailné opatrenia na jeho zníženie plánuje rezort financií predstaviť pri predložení finálnej verzie rozpočtu. Ministerstvo však už avizovalo, že plánuje ušetriť 700 miliónov eur, napríklad zmrazením platov štátnych úradníkov, či zlepšením výberu daní.

I. Mikloš: Vláda dokazuje, že nevie riadiť verejné financie a krajinu

Vláda SR dokazuje, že nevie riadiť verejné financie a nevie riadiť krajinu. Na dnešnom brífingu to vyhlásil poslanec SDKÚ-DS a exminister financií Ivan Mikloš s tým, že prvý kabinet Roberta Fica (Smer-SD) najskôr profitoval z rekordného ekonomického rastu a neskôr, keď prišla kríza, pokračovali v rozdávaní cez rekordne rastúce zadlženie.

"Aj preto sme v roku 2010 zdedili obrovský deficit, ktorý sme v roku 2011 výrazne znížili. Teraz, keď v tom treba pokračovať, vláda to nerobí, lebo to buď nevie, alebo sa toho bojí," myslí si opozičný poslanec. Podľa jeho slov teda kabinet robí takú politiku, ktorá ohrozuje úspešnú budúcnosť Slovenska, životnú úroveň občanov a vytváranie pracovných miest.

Na otázku TASR, ako by sa v súčasnosti správal, keby bol ministrom financií, Mikloš odvetil, že určite by nedvíhal priame dane, nezhoršoval Zákonník práce, ale spružnil by ho, zlepšoval by podnikateľské prostredie, zvyšoval efektívnosť verejných výdavkov a šetril. Zároveň pripustil, že ak by nejaké dane zvyšoval, určite by to neboli priame, ale majetkové dane. "Ministrom financií som bol dvakrát a vždy sa v tom čase výrazne ozdravili verejné financie, vždy sa naštartoval rast a znížil deficit. Za mňa hovoria výsledky," zdôraznil.

Podpredseda SDKÚ-DS Ivan Štefanec upozornil, že dlh Slovenska má rekordnú úroveň. "Za minulý rok to bolo 52,1 % HDP, ale za prvý kvartál tohto roka je to už 54,9 %. Tento nárast je najvyšší spomedzi všetkých postkomunistkých krajín a šiesty najvyšší v EÚ. Vláda na to len bezradne pozerá a predložila návrh rozpočtu, ktorým zadlženosť ešte zvyšuje," tvrdí.

Štefanec tiež uviedol, že SR má druhú najnižšiu konkurencieschopnosť. "Len Grécko je v celej EÚ horšie. Vláda svojimi opatreniami túto situáciu len zhoršuje," dodal.

Ministerstvo financií je však presvedčené, že robí potrebné kroky na zníženie zadlženia Slovenska. "Ministerstvo financií zodpovednou politikou znižovania deficitu, ktorej dôverujú zahraničné trhy, bude znižovať aj zadlženie Slovenska. Dlh by mal kulminovať v budúcom roku a následne klesať. Podľa predbežných údajov je výber daní lepší, ako sa predpokladalo v júni tohto roka, navyše, vláda na sebe šetrí, čo dokazujú aj výsledky priebežného plnenia rozpočtu," priblížil poradca ministra financií Radko Kuruc.
 

Vyberte región

mark